Spēka avots

Latvijā 12 gadu vecas meitenes tiek vakcinētas pret cilvēka papilomas vīrusu

Lai mazinātu to sieviešu skaitu, kuras skar dzemdes kakla vēzis, Latvijā vakcinācijas kalendārā ir iekļauta dzemdes kakla vēža vakcīna. Viens no galvenajiem dzemdes kakla vēža cēloņiem ir cilvēka papilomas vīruss.

Kā norāda Slimību profilakses un kontroles centrs cilvēka papilomas vīrusa infekcijas ierosinātājs ir cilvēka papilomas vīruss (CPV). Infekcijas avots ir vīrusa nēsātājs. Par CPV vīrusa nēsātājiem var kļūt gan vīrieši, gan sievietes un inficēt savus partnerus. Infekcijas pārnešana var notikt caur ādu, gļotādu un mikrotraumām dzimumorgānu rajonā, gan dzimumakta laikā, gan saskaroties ādai dzimumorgānu rajonā.
Visaugstākā CPV infekcijas sastopamība ir gados jaunām sievietēm (līdz 25 gadu vecumam). Latvijā vakcinē meitenes 12 gadu vecumā, lai tās būtu aizsargātas pirms dzimumdzīves uzsākšanas.

Dzemdes kakla vēzis Latvijā un pasaulē pēc krūts vēža ir otrā biežāk sastopamā ļaundabīgā audzēja lokalizācija sievietēm vecumā līdz 45 gadiem un trešais izplatītākais vēža izraisītās nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža.