Spēka avots

Priekšdziedzera vēzis ir visbiežāk sastopams vīriešu urīnizvadsistēmas un dzimumorgānu sistēmas audzējs, kā arī otrais izplatītākais ļaundabīgais audzējs vriešiem pēc 40 gadu vecuma. Visbiežāk šī slimība sastopama 60-80 gadus veciem vīriešiem. Pēdējos gados pieaug gan saslimstība ar priekšdziedzera vēzi, gan mirstība no tā (pēdējo 10 gadu laikāsaslimstība pieaugusi par 50%).

Risks saslimt ar šo slimību pieaug 2 reizes, ja prostatas vēzis ir bijis kādam slimnieka radiniekam. Ja ar priekšdziedzera audzēju slimojuši 2 tuvi radinieki, risks saslimt pieaug pat 9 reizes.

Slimības sākumā tipisku simptomu nav. Vēlāk parādās kairinoša un aizturoša tipa urinācijas traucējumi (biežāka urinācija, vājāka urīna strūkla, urinācijas aizture, nepamatota vajadzība urinēt). Smagākos gadījumos parādās atteces traucējumi no nierēm un izmaiņas kaulos. Parādoties šiem simptomiem, ir jāgriežas pie ārsta, lai precizētu slimības diagnozi.
 
Vienkāršākā, lētāka un pieejamākā metode ir priekšdziedzera izmeklēšana, to iztaustot ar pirkstu caur tūpļa zarnu. Tādējādi var spriest gan par dziedzera lielumu, blīvumu. Tālāk slimnieks tiek izmeklēts ar ultrasonoskopijas metodi, kā arī noteiks PSA (prostatas specifiskais antigēns) līmenis.
 
Svarīgākā izmeklēšanas metode ir audu paraugu noņemšana mikroskopiskajai izmeklēšanai, lai precizētu izmeklēšanas dabu. Vērtīgi pieminēt, ka audu paraugu noņemšana nekādi neietekmē audzēja izplatību un neapgrūtina turpmāk iespējamo
operāciju.

Par priekšdziedzera saslimšanas iespēju jādomā arī tad, ja vīrietim pēc 50 gaduvecuma parādās stipras pastāvīgas sāpes muguras krustu daļā. Mēdz būt, ka vēzis noris bez urinācijas traucējumiem, toties jau ir radījis ļaundabīgas izmaiņas kaulos.
 
Arī šādos gadījumos ārsts nozīmēs izmeklēšanu caur tūpļa zarnu un PSA līmeņanoteikšanu asinīs. Obligāta ir kaulu rentgenoloģiskā izmeklēšana, pirms uzsākmuguras sāpju ārstēšanu. Ārstēšanas metodes izvēle ir atkarīga gan no slimībasizplatības, gan no slimnieka vecuma un vispārējā stāvokļa, tādēļ ir stipri individuāla(operācija, staru un hormonterapija).

Jāuzsver, ka prostatas vēzis sākuma stadijās ar labiem panākumiem ir ārstējams.

Jebkuru pieminēto simptomu gadījumā ir jāuzmeklē ārsts un jāveic nozīmētie izmeklējumi ārstēšanā