Metastātisks vēzis

Var izšķirt šādus metastāžu vēžus Metastāzisks vēzis ir tāds, kurš izplešas no primārās atrašanās vietas uz citiem orgāniem. Ja ļaundabīgā audzēja šūnas izkļūst ārpus audzēja, tās var ceļot uz citām ķermeņa daļām un orgāniem. Tās var izveidot pat veselas audzēju formu kolonijas. Visās jaunajās vietās, vēža šūnas turpina vairoties un augt. Šāda veida vēža izplatīšanos sauc par metastāzēm. Ir ļoti svarīgi izprast starpību starp metastāzēm un vietējo izplatību, jo tas nosaka pacienta izredzes uz izdzīvošanu un pielietojamajiem ārstniecības līdzekļiem un metodēm. Recidīvi var būt: Dažos gadījumos metastāzes var tikt atklātas vēl pirms ir atklāts primārais, īstais audzējs. Piemēram, pacients ierodas pie ārsta ar sūdzību par palielinātiem limfmezgliem kaklā. Pēc biopsijas atklājas vēzis šajos limfmezglos, papildu izmeklēšana vai rentgens var uzrādīt, ka īstais ļaundabīgais audzējs ir rīklē. Pat, ja ļaundabīgais audzējs pirms tā atklāšanas ir izpletis pa visu organismu, ārsts ar mikroskopa palīdzību, var noteikt, kur tas bija sācies. Taču ir arī reizes, kad ar mikroskopa palīdzību nav iespējams noteikt vēža izcelšanās vietu. Šādus ļaundabīgos audzējus sauc par nezināmas izcelsmes audzējiem.. Tātad, vēzis var atgriezties ar metastāzēm, gan arī veidoties bez tām.
Metastāžu nozīmīgums pacientiem. Gandrīz visiem cilvēkiem, kuri miruši no vēža, ir bijušas metastāzes. Tieši metastāzes ir atbildīgas par cilvēka nāvi. Lielākā daļa biežāk sastopamo ļaundabīgo audzēju (prostatas, krūts, zarnu, plaušu) ir bijusi iespēja pilnīgi vai daļēji izoperēt šīs ķermeņa daļas. Šajos gadījumos, ja nebūtu metastāzes, būtu labas izredzes un pozitīvu rezultātu. Dažos gadījumos metastāzes no operējama orgāna var pāriet uz patiešām dzīvībai svarīgiem orgāniem, piemēram, smadzenēm. Metastāžu izplešanās ir saistīta
ar vēža šūnu milzīgo vairošanos apjomu. Tas noved pie organisma vielmaiņas pilnīgas sagraušanas. Lai gan vēzis var būt fatāls arī tad, ja nav metastāžu. Piemēram, ļaundabīgo audzēju, kas atrodas smadzenēs, var būt neiespējami operēt neizdarot neatgriezeniskos bojājumus smadzenēm. Tāpat arī smadzeņu audzējs attīstoties var ietekmēt dzīvībai nozīmīgus centrus.